Minimalizm to doskonała recepta na coraz powszechniejszy nadmiar i chaos. Clue stylu minimalistycznego stanowi proste, jednak eleganckie wzornictwo, świetnie komponujące się z jednolitymi barwami, które nie rzucają się przesadnie w oczy. Celem takiego połączenia jest współgranie ze sobą poszczególnych elementów – minimalizm nie wyróżnia szczegółu, zamiast tego skupiając się na ogóle. Jest to zasadniczy wyznacznik całej koncepcji, który odróżnia ją od innych stylów urządzania wnętrz.

Szukasz oświetlenia w stylu minimalistycznym?
Zobacz nasze propozycje!

Styl minimalistyczny we wnętrzu

Bardzo ważną rolę pełni w zdefiniowaniu stylu wnętrza pełni kolor ścian. Minimalizm nie oznacza małych pomieszczeń – przeciwnie, skupia się na efekcie przestronności, któremu sprzyjają jasne barwy: biel, jasna zieleń i czerwień, a także jasny niebieski. Interesującym efektem jest przeplatanie pomieszczenia dwoma współgrającymi ze sobą kolorami (doskonale spisuje się połączenie bieli i czerni).

We wnętrzach tego typu ogranicza się ilość mebli i dodatków na rzecz pojedynczych i eleganckich elementów wysokiej jakości. Duże blaty, łóżka, sofy i fotele świetnie wypełniają szerokie przestrzenie i prezentują się bardzo stylowo i z klasą, czyniąc z pomieszczenia świetną wizytówkę gustu gospodarza. Aranżacja powinna być przestronna, ale nie pusta – poszczególne meble powinny tworzyć funkcjonalną całość, o której nie będzie można powiedzieć „uboga”.

Styl minimalny jednak bez przesady

Wybierając meble designerskie poznajemy minimalizm ich formy po zastosowanych podczas projektowania, dodatkach i wykończeniach, uproszczeniach, braku łuków, wypukłości lub wklęsłości, prostych i przejrzystych formach, efektownych sposobach wykonania. Koniecznym w minimalizmie jest zastosowanie, co brzmi co najmniej dziwnie, pustki, czyli przestrzeni wokół, przesyt minimalistycznych mebli nie tworzy minimalistycznego wnętrza, dlatego też łatwo o zniekształcenie stylu. Paradoksalnie tworząc przestrzeń zyskujemy funkcjonalność i komfort korzystania z tak umeblowanego pomieszczenia. 

Minimalistyczny ale w klimacie

Stawiając na minimalizm przy doborze mebli, czy też projektowaniu pomieszczenia zwracamy szczególną uwagę na zrównoważone, całościowe spojrzenie i bezpośredniość tworzonej kompozycji, tj. zestawienia tworzącego wystrój wnętrza. Meble zaliczające się do tego rodzaju sztuki, są bardzo praktyczne i funkcjonalne, często o nowoczesnych designerskich kształtach i oraz czystości formy i braku trójwymiarowości. Minimalizm jest więc przede wszystkim niebanalny – prawdziwą sztuką jest stworzenie przytulnego pomieszczenia, które przyciągnie nas jako współgrająca całość, nie zaś jedynie poszczególne elementy.

Zainspiruj się!