W łazience nie tylko dbamy o higienę i dobry wygląd, ale również relaksujemy się po trudach dnia codziennego. Ponieważ spędzamy tam codziennie sporo czasu, oświetlenie łazienkowe powinno odpowiadać zarówno naszym potrzebom użytkowym, jak i estetycznym.

Podstawą jest oświetlenie ogólne, zapewniające widoczność w całej łazience. Powinno ono rozchodzić się po całym pomieszczeniu (niekoniecznie równomiernie), dlatego w łazienkach często widuje się długie plafony sufitowe w kształcie prostokąta czy szerokie lampy wiszące, których klosz kieruje światło na boki – lub których klosz jest zwyczajnie przezroczysty.

Szukasz lamp lub kinkietów łazienkowych?
Zobacz nasze propozycje!

Oświetlenie punktowe

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym szczególnie ważne jest oświetlenie dodatkowe: punktowe, ścienne, lustra, nawet podłogowe. Jeśli idziemy do łazienki z myślą o relaksującej kąpieli zastosujemy ciemniejsze światło boczne (stworzy klimat i nie będzie raziło w oczy jak lampa sufitowa), jeśli o makijażu lub goleniu – mocne, jasne plafony nad lustrem lub boczne kinkiety. Zwyczajne pranie czy szybki prysznic nie wymaga niczego poza główną lampą, zaś czyszcząc łazienkę najlepiej włączyć wszystko, co tylko możliwe. Możliwości konfiguracji jest więc naprawdę sporo.

Im większa łazienka, tym więcej potrzeba jej światła

Im większa łazienka, tym więcej potrzeba jej światła. W bardzo małych lub niskich oświetlenie dodatkowe może okazać się wręcz zbędne. Na małe lustro może wystarczyć jeden plafon lub kinkiet, na większe – dwa lub trzy. Kinkiety obok lustra muszą wisieć na odpowiedniej wysokości – jeśli będą za nisko na twarzy będzie mniej światła, a więcej niepraktycznych cieni.

Przydatny jest plafon bezpośrednio nad prysznicem – zwiększa widoczność i pomaga przy czyszczeniu łazienki, należy jednak pamiętać, że taka lampka musi mieć większy niż standardowy poziom ochrony przed wodą (osiada na niej para).

Okrągły biały plafon łazienkowy Tisis Lucide

Stylowy wygląd i praktyczność

Łazienka to ceramika i jasne kolory, a te doskonale komponują się ze wszelkimi odcieniami bieli, chromu i srebra. Równie dobrze wkomponuje się mleczne i przezroczyste szkło. Takie kolory świetnie współgrają również ze światłem o chłodnej barwie, które jest praktyczniejsze niż ciepłe. Jeśli jednak łazienka ma służyć nie tylko higienie, ale i relaksowi i spędzaniu czasu, światła o barwie ciepłej warto założyć – stworzą przytulniejszy klimat sprzyjający odpoczynkowi.

Oświetlenie łazienki jest sprawą szeroką i wieloaspektową, dlatego warto przemyśleć ją już na etapie projektowania – stylowy wygląd i praktyczność wynagrodzą ten czas z nawiązką. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych lamp, które podkreślą Waszą łazienkę - tak stylowo, jak i użytkowo.

Zainspiruj się!

Podłużny kinkiet łazienkowy Jasper 58 Led Markslojd
Mosiężny kinkiet łazienkowy w stylu glamour Menton Markslojd
Biały kinkiet szklany łazienkowy w stylu nowoczesnym Cassis Markslojd