Choć od setek lat podstawowym materiałem, z którego produkuje się meble oraz wyposażenie meblowe wnętrz jest drewno, to jednak w ostatnich latach, ze względu na rozwój inżynierii oraz nowoczesnych technologii, drewno zastępuje się innymi materiałami. Zmieniły się również potrzeby klientów oraz spojrzenie na wygląd odpowiednich elementów związanych z wyposażeniem wnętrz. Dlatego dzisiaj do produkcji mebli, oprócz drewna stosuje się również inne materiały, głównie są to tworzywa sztuczne, skóry ekologiczne oraz stal. Drewno rzecz jasna nadal jest stosowane, jednak w innej postaci. Dzisiaj, ze względu na minimalizowanie kosztów, stosuje się wyroby drewniane jak chociażby fornir czy też specjalne płyty drewniane zamiast litego drewna dębowego

Szukasz mebli inspirowanych do domu?
Zobacz nasze propozycje!

Meble w trochę innym wydaniu

W ostatnich latach na popularności zyskały meble inspirowane. Są to meble, które należą do grupy mebli nowoczesnych. Inspiracją dla nich są klasyczne meble, w których drewno zostało zastąpione poprzez stal bądź tworzywo sztuczne. Naturalna skóra czy też naturalne tkaniny zostały zastąpione przez sztuczną skórę ekologiczną bądź tkaniny sztuczne.

W równowadze z naturą

Jedni twierdzą, iż jest to krok wstecz, jeśli chodzi o produkcję mebli. Inni zaś, że dzięki rozwojowi technologii jesteśmy w stanie produkować meble ekologiczne bez konieczności wykorzystywania naturalnych skór zwierzęcych. Dzięki zastosowaniu stali oraz tworzyw z recyclingu, dodaje się meblom nieco więcej charakteru, który jakby nie było, jest niezwykle pożądany w przypadku nowoczesnego wystroju wnętrz. Meble nowoczesne są więc przeważnie wykonywane z materiałów, których pozyskanie nie angażuje już tak wiele zasobów naturalnych.

Aktualne do swoich czasów

Obecnie niemalże każde krzesło designerskie posiada elementy stalowe lub wypełnienie z tworzyw, podczas gdy jeszcze w latach 90-tych wykorzystywano w 90% krzeseł wyłącznie drewno, a także odpowiednie wypełnienie oraz materiał, który miał służyć jego obiciu. Materiałów stosowanych w produkcji mebli jest bez liku. Najważniejsze jest jednak to, że coraz częściej wykorzystuje się materiały ekologiczne takie jak eko-skóra, coraz rzadziej zaś prawdziwą skórę pochodzenia zwierzęcego.

Zainspiruj się!

Dodano do listy Ulubionych

Korzystając z tej strony bez zmian konfiguracji przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie w Twoim urządzeniu końcowym. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.