Pokój dziecięcy to bardzo wdzięczny temat – jest to chyba najbardziej różnorodne ze wszystkich domowych pomieszczeń, ponieważ urządzane są tak różnie, jak różne są same dzieci. Aranżacja kącika dziecięcego może również sprawić niezwykłą radość rodzicom, którzy mogą popuścić wodze fantazji i zrealizować część swoich własnych dziecięcych marzeń.

Oczywiście na wstępie należy dodać, że dzieciom nie powinniśmy niczego narzucać, a wręcz konsultować z nimi nasze pomysły i koncepcje – dzięki temu nie tylko będą mogły one stworzyć swoje własne wnętrze i identyfikować się z nim, ale również polepszy i rozwinie kontakt i więź na linii rodzice-dziecko. Wbrew pozorom młode pokolenia ma w zwyczaju szybko dojrzewać, dlatego wzajemne rozmowy są tym ważniejsze, im starsze jest dziecko – w krótkim czasie może ono przecież zmienić swoje zainteresowania i wizję pokoju.

Jak urządzić pokój dla dziecka
Zobacz nasze propozycje!

Ukształtuj pożądany klimat

Pokoje niemowlęce powinny rozbudzać wyobraźnię i zainteresowanie dziecka, a jednocześnie go nie przytłaczać. Szczególnie istotne są barwy, które kształtują wczesne poczucie estetyki i wpływają na emocjonalny rozwój – w końcu sami nie chcielibyśmy żyć w szarej skorupie, prawda? Z drugiej strony nie powinno się epatować miszmaszem kolorów, który może powodować rozdrażnienie i rozkojarzenie nowego członka rodziny. Barwy naturalne (biel, beż, delikatny róż) zapewniają poczucie bezpieczeństwa i komfort, błękit i zieleń – spokojny sen, zaś ciepłe barwy brązu, czerwieni i żółci pobudzają kreatywność i żywotność dziecka.

Niewątpliwie najważniejszym meblem dla malucha jest wygodne łóżeczko – w końcu spędza tu prawie w całości pierwsze kilkanaście tygodni swojego życia. Praktyczne są modele z dolną szufladą, w której można przechowywać najistotniejsze rzeczy. Warto też wyposażyć pokój niemowlaka w wygodny fotel lub krzesło dla rodziców – niewątpliwie spędzą w nim dużo czasu.

Dostosuj wnętrze do wieku

Starsze dziecko ma nieco inne wymagania. Ogrom wolnego czasu i ciekawość świata sprawiają, że potrafią się one szybko znudzić, dlatego pokój takiego malca powinien być kolorowy, przestronny i pełen miejsc do zabawy. Warto zastanowić się nad kilkoma schowkami na zabawki zamiast jednej, ogólnej skrzyni – w ten sposób można uczyć malucha, że nie powinno się porzucać swoich rzeczy na środku pokoju. Mogą to być klosze, wieszaki, pojemniki, skrzyneczki, szafki, szuflady czy półki – największą rolę gra tu nasza własna wyobraźnia.

Przy wyborze nie tylko zabawek, ale i innych elementów pobudzających rozwój dziecka (sztaluga do malowania, liczydło, książki, dywan z ulicami dla samochodzików, etc.) powinniśmy kierować się gustem dziecka – w końcu to jego królestwo! Warto też zauważyć, że im bardziej uniwersalną przestrzeń uda się w pokoju dziecięcym stworzyć, tym łatwiej będzie później, wraz z wiekiem i dojrzewaniem pociechy, odpowiednio ją zmodyfikować.

Oświetlenie w pokoju dziecka

Niezwykle istotne jest oświetlenie – wpływa na komfort i samopoczucie dziecka, dlatego warto zainstalować kilka różnych źródeł światła. Może to być oświetlenie główne do codziennej zabawy, punktowe do przewijania i codziennej opieki, a także boczne tam, gdzie lubi ono aktywnie spędzać czas. Oprócz tego wiele małych dzieci boi się ciemności, dlatego zasypia przy włączonym świetle. Warto więc przemyśleć instalację delikatnego, rozproszonego oświetlenia na noc (najlepiej enegrooszczędnego).

Spełniaj fantazje i eksperymentuj

Dzisiejszy rynek zapewnia ogromny wybór wszelkich potrzebnych do aranżacji dziecięcego królestwa elementów, również tych nietypowych. Rodzice mogą wraz z dzieckiem spełnić zarówno jego, jak i swoje własne wizje i marzenia – o ile tylko dziecku nie zostanie z góry narzucona cała koncepcja, a zamiast tego jego głos zostanie uwzględniony, wtedy z pewnością cała rodzina będzie niezmiernie szczęśliwa z tej, wydawałoby się błahej, czynności.

Zainspiruj się!